Úvod » MATROX Video » Matrox Monarch HDX dualchannel streaming


    

Matrox Monarch HDX dualchannel streaming

Výhodné !

 

Číslo produktu: *5_MX-MONHDX
Výrobce: MATROX Video Systems
Operační systém:
:
38 640 Kč (cena uvedena bez 21% DPH)

Matrox Monarch HDX je kompaktní dual-channel H.264 encoder pro broadcast streaming a recording aplikace. Stand-alone flexibilní řešení s 3G-SDI a HDMI vstupy s frame synchronizací (kvalitní převod do H.264 i z nekvalitních zdrojů). Simultánní streaming na dvě místa v různých formátech (rozlišení, datový tok) popř. kombinace streamingu a záznamu s H.264 stream preview. Autodetekce signálu jak na SDI tak HDMI vstupech, rozlišení až 1080p50, max datový tok 30Mbps.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zařízení pro broadcast streaming a nahrávání videa

Matrox Monarch HDX je kompaktní zařízení s jednoduchou obsluhou umožňující kvalitní video streaming a nahrávání videa. Je určeno pro každého kdo potřebuje simultánně streamovat živou událost a zároveň pořizovat master záznam pro další postprodukci. Díky nezávislému záznamovému a streamovacímu kanálu můžeme plně využít poskytnutou šířku pásma CDN (Content Delivery Network) pouze pro kvalitní streaming zatímco video v master kvalitě je nahráváno lokálně pro další zpracování či archiv.

Matrox Monarch HDX dokáže generovat H.264 stream kompatibilní s RTSP nebo RTMP protokoly z jakéhokoliv 3G-SDI/HDMI zdroje. Zatímco probíhá kódování videa do požadovaného datového toku pro živý streaming, Matrox Monarch HDX zároveň nahrává vysoce kvalitní video do MPEG-4 formátu na SD kartu, USB disk, nebo namapovaný síťový disk. Správa a nastavování Matrox Monarch HDX probíhá vzdáleně pomocí jakéhokoliv počítače nebo mobilního zařízení s webovým prohlížečem.

.

Nahrávejte video v master kvalitě zatímco probíhá streaming

Pokud událost stojí za to ji streamovat, určitě je dobré ji také nahrávat v co nejvyšší možné kvalitě. Lepší kvalita záznamu poskytuje větší hodnotu pro následné zpracování. Tento kvalitní záznam můžeme sestřihat jako upoutávku a dát k dispozici publiku ve formě VOD (Video On Demand) souborů.

Matrox Monarch HDX podporuje sdílení H.264 enkodéru mezi streaming a recording procesy, takže nahrávací kvalita a upload šířka pásma jsou na sobě nezávislé. Typické nastavení umožňuje uživateli nahrávání master souboru v 25 Mbps zatímco probíhá simultanní streaming v 5 Mbps. Specializované streaming a recording zařízení, Matrox Monarch HD zvládá streamovat v datových tocích až 20 Mbps nebo nahrávat master soubor v 30 Mpbs.

Matrox Monarch HD implementuje video nejvyšší kvality do každého bitu nezávisle na vstupním zdroji a cílovém datovém toku. Kombinace výkonu hardwarového H264 enkodéru s velmi kvalitním Matrox deinterlacing a scaling jádrem je garancí ohromujících výsledků.

MP4 a MOV soubor připravený pro střih nebo upload

Matrox Monarch HDX nahrává vysoce kvalitní H.264 video jako MP4 soubory, které jsou univerzálně použitelné pro většinu aplikací. Nahrajte soubor na váš web, server nebo na CDN jako je YouTube. Případně můžete soubor přímo naimportovat do většiny kreativních aplikací bez nutnosti transkódování.

 

Snadné šíření obsahu

Ať už poskytujete živý obsah na Flash nebo Wowza servery nebo do jakékoliv oblíbené CDN, Matrox Monarch HD má pro danou úlohu vždy přizpůsobený streamovací protokol. Díky užitečným enkódovací presetům je snadná volba odpovídajícího rozlišení a šířky pásma. Enkódovací parametry stačí zadat jednou a jsou uloženy v unikátním uživatelském profilu. Zařízení umožňuje uložení několika profilů pro různá prostředí. Každý profil lze snadno aktivovat bez nutnosti opětovného nastavování.

Nahrávejte kamkoliv

Matrox Monarch HDX vám umožňuje nahrávat na různá media. Použijte USB stick nebo disk  pokud je prioritou přenositelnost. Nejlepší volbou je ale SD karta, která je kompaktní a bezpečnější z mechanického hlediska. Pokud má mít přístup k záznamu vícero osob lze nahrávání nasměrovat na interní disk počítače připojeného do stejné sítě.

Bez ohledu na to kam budete video ukládat, ovládání záznamu neovlivní probíhající streaming. Vysoce kvalitní soubory jsou k dispozici kdykoliv během streamovací seance pro doplnění doplňujících informací.

Vzdálená správa a ovládání

Pro oživení a nastavení Matrox Monarch HD stačí mít k dispozici běžný webový prohlížeč. Pomocí webového prohlížeče můžete vzdáleně ovládat a nastavovat zařízení. Navíc je na kontrolní stránce k dispozici náhled streamovaného videa.

Výstup z jednoho Matrox Monarch HDX může sloužit jako zdroj signálu pro další jednotku, takže lze zařízení řetězit. V rámci jedné aplikace lze vzdáleně ovládat až čtyři jednotky Matrox Monarch HDX.

 

 

 

 

 

Matrox Monarch HDX Technical Specifications

Inputs and Outputs
Supported HDMI Video Input Progressive
1920x1080 @ 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 Frames per second
1280x720 @ 60/59.94/50 Frames per second

Interlaced
1920x1080i 29.97/25 Frames per second
HDMI Video Output Preview output of video input signal. Preview output is available when source SDI or HDMI.

Note that when input is an SDI resolution, the HDMI preview output will show video windowboxed on an HD output.
Supported SDI Video Input Progressive
1920x1080 @ 60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98 Frames per second
1280x720 @ 60/59.94/50 Frames per second

Interlaced
1920x1080i @ 29.97/25 Frames per second
720x486i @ 29.97 Frames per second
720x576i @ 25 Frames per second

Compliant with SMPTE 259M/292M/424M (Level A) / 425M
SDI Video Output 0 frame latency passthrough of Input signal. Output is a clean distribution of SDI incoming signal. Hardware bypass relay present in SDI signal path is "closed" on power failure.
Audio Input Processes the first two channels of audio embedded in HDMI or SDI input signals.
Unbalanced analog stereo input via 1/8” (3.5mm) jack.
Line Level
Audio Output Passthrough of 8 channel of embedded audio channels in HDMI and SDI signals.
Unbalanced analog stereo output via 1/8” (3.5mm) jack—passthrough of input.
Line Level

Note that all outputs are active regardless of audio and video input selection.
Extra features Video Input Format is Auto-Detected in SDI and HDMI.
All outputs are active regardless of audio and video input selection.
Frame Synchronization
Frame Synchronization The Monarch HDX contains frame synchronization circuitry designed to compensate for disruptions of the input signal. This circuitry is in place for both SDI and HDMI inputs. Streaming and recording operations will proceed cleanly with repeated or dropped frames.
H.264/MPEG-4 Part 10 (AVC) Video Encoder
Resolutions Selectable encoding resolutions ranging from:
128x128 to 1920x1080
Bit Rates Ranges Single Encoder - Streaming mode: 20 Mbps
Single Encoder - Recording mode: 30 Mbps
Dual Encoder - Maximum of 10 Mbps for streaming channels
Maximum of 30 Mbps combined for both channels
Encode Frame Rates Encode frame rates selection includes 60/50, 30/25/24 and 15/12.5.
Encoding Profiles Baseline, Main and High
Encoding Controls 2.0, 3.0, 3.1, 4.0, 4.1 Level Support
GOP Size
Variable bit rate support
Average max/min data rate controls
Deblocking Filter
MPEG-4 AAC Audio Encoder
Standard AAC-LC
Sample Frequency 32, 44.1 and 48 kHz when digitized from an analog source
Channels 2 channels Stereo (L/R)
Bit Rates Range from 32 kbps to 256 kbps

Note that audio codec settings are applied to both encoders.
Scaler
High Quality multi-tap 10 bit Down Scaler and De-Interlacer
Available to both streaming and recording operations
H.264 Input preview Stream
Resolution 320x180
Average Bitrate 100-300 kbps
Stream Type RTSP

Note the preview encoder is automatically disabled when primary encoder resolution are at the max to ensure best streaming and/recording performance.
Recording File Format
File Type Industry Standard MP4 and MOV files with two channels of embedded AAC audio
Recording Lengths Maximum file length of 300 minutes—irrespective of storage type used. File splitting feature allows a user to record continuously for long periods by defining file segment sizes. The Monarch HDX will create these sequential file segments over the course of the recording operation without losing a single frame of video. File segment can have a length of 1 to 300 minutes.
Network Interfaces
Connector RJ45 providing 10/100/1000 Base-T Ethernet with Static or DHCP addressing
Protocols RTMP, RTSP/RTP
IPv4 Support
Unicast and Multi Unicast (number of clients may vary from 3 to 10)
User Interface
Computer Based control HTTP via standard PC or Mac web browser using Monarch HDX Command Center.
Physical Interface On Device push buttons for independent streaming and recording with Start/Stop control
Storage Types for File Recording
2 x USB 2.0 Support for NTFS (3.1) and FAT32 file system
The Monarch HDX will support writing to USB3 devices at USB2 speeds. Also note, there is a very high variability in the performance capabilities of “thumb” drives (even USB3 versions). Many are optimized for “read” operations while the Monarch HDX requires sustained “write” capabilities. For best results, Matrox recommends using powered USB drives. If small portable media is required, SD cards may be more suitable.
1 x SD card Slot Supports SD and SDHC cards. Only NTFS formatted SDXC cards are supported. (Class 10 highly recommended).
Network Mapped Drive Support for writing to shared folders in computers found on a network using Windows Share protocols (suitable for Windows system) as well as NFS protocols (suitable for Mac and Linux systems).
Matrox Monarch HDX Command Center Web UI
Start Stop Controls These buttons are available at all times no matter where you navigate in the UI.
Status Page Provides relevant operational information concerning Status of Monarch HDX unit at that time including; Input video detection and resolution, State and configuration of Streaming operation, State and configuration of Recording operation, Error conditions, etc.
Control Page Multiple Monarch devices can be connected in a Master/Slave topology to allow for synchronized recording and streaming operations across multiple units via a single interface.
Record Settings Configuration of recording parameters set within this page. A number of presets are included which are selected based on post event use of the recorded asset. If file is to be uploaded for VOD purposes, a YouTube preset may be selected. If content is to be edited for high quality production, a higher bitrate preset may be preferable.
Streaming Settings Configuration of Streaming parameters performed on this page. The RTMP or RTSP credentials as well as encoding parameters are entered. Encoder presets have been included to quickly select an ideal encoder settings based on desired delivery resolution or bitrate. The loading of Flash Media Server XML configuration files is supported.
Administrative tools Device Naming, IP configuration, Date/Time settings and a variety of other tasks performed via this page.
Additional Tools Matrox provides PC or Mac based utilities to help detect the Monarch HDX Device on a particular Network (DHCP server required), to update Monarch HDX devices with latest firmware and to reboot the devcies remotely.
Physical
Dimensions Length (shell) - 5.6" (14.2cm), Length (shell +BNCs) - 6"(15.3cm), Width - 8.5" (21.6 cm), 
Height (shell) - 1.4"(3.6cm), Height (Shell + pads) - 1.5" (3.81cm)
Weight 1.3 lbs, 0.6 kg
Operating conditions 32 to 104 deg. F (0 to 40 deg. C), 20 to 80% relative humidity (non-condensing)
Power
 • Input: 9-24 volts
 • Connector: Din4
 • Total Power Consumption: 20-30 watts (42 max)
Power Supply
 • Line Voltage: 100-240 VAC
 • Frequency: 50-60 Hz
 • Input: External AC/DC adapter - IEC320-C8
 • DIN4 Locking Power Connector
Transport and Storage Max Operating Altitude: 3000 meters
Max Transport altitude: 12,000 meters
Storage Humidity 5 to 95% relative humidity (non-condensing)
Regulatory
 • EMI: FCC Class A, CE Mark Class A, ACMA C-Tick Mark, VCCI
 • Power-supply Safety : UL/CUL(UL60950-1), TUV-GS(EN60950-1), T-LICENSE(BS EN60950-1), CCC(GB4943.1-2011), PSE(J60950), SAA(AS/NZS60950-1), KC-MARK(K60950), S-MARK(IEC60950-1)
 • RoHS Directive 2002/95/EC
Warranty 2 years with free telephone support
Kit Contents
In the box
 • Matrox Monarch HDX device
 • Matrox Monarch HDX external power supply
 • IEC-C8 power cords (US, GB and EU)
Ordering Information
MHDX/I Matrox Monarch HDX part number
MRCH/RACK/KIT Monarch Rack Mount Kit. Can fit up to two Monarch HDX units in a 1RU space.
PWR/SUP/MHDX Monarch HDX power supply unit. Does not include IEC-C8 power cord. These cables must be sourced locally.
ZDA5O